PKW: Like na Facebooku łamie ciszę wyborczą

Michał Protaziuk, PAP
23.05.2014 13:52
A A A
PKW

PKW (Fot. Agencja Gazeta)

Polubienie profilu jednego z kandydatów do PE na portalu społecznościowym podczas ciszy wyborczej będzie agitacją wyborczą; podobnie jak np. udostępnienie jego zdjęcia - stwierdził szef Państwowej Komisji Wyborczej. Za złamanie ciszy wyborczej grożą wysokie kary.
Szef PKW Stefan Jaworski stwierdził, że cisza wyborcza obowiązuje także w internecie. Dopytywany przez dziennikarzy powiedział, że polubienie profilu jednego z kandydatów do PE na portalu społecznościowym podczas ciszy wyborczej będzie agitacją wyborczą; podobnie jak np. udostępnienie jego zdjęcia.

Cisza wyborcza zaczyna się w piątek o północy, a kończy w niedzielę o 21. W trakcie ciszy wyborczej nie wolno wywieszać plakatów, rozdawać ulotek, organizować spotkań związanych z wyborami, namawiać do głosowania na konkretnych kandydatów i na listy. Najwyższa grzywna - od 500 tys. zł do 1 mln zł - grozi za publikację sondaży.

Sekretarz PKW Kazimierz Czaplicki powiedział, że ciszę wyborczą narusza każdy element czynnej agitacji wyborczej: wywieszanie plakatów, organizowanie publicznych spotkań związanych z wyborami, namawianie do głosowania na konkretnych kandydatów, publikacja sondaży wyborczych.

Plakaty rozwieszone przed rozpoczęciem ciszy wyborczej nie muszą być zrywane. Czaplicki zaznaczył jednak, że w trakcie ciszy wyborczej nie wolno jeździć pojazdami oklejonymi plakatami wyborczymi. - Samochód, pojazd może stać, ale z reklamą wyborczą nie może się przemieszczać - dodał.

Zobacz także
 • 9
 • 23
Komentarze (158)
Zaloguj się
 • aloyzuk

  Oceniono 234 razy 226

  Mieszkam w UK i będę sobie klikał na profil Facebooka umieszczony na serwerze USA , aż mnie palec rozboli - i co mi zrobicie ....

 • ramolzezdymbca

  Oceniono 179 razy 169

  Jak p. Jaworski sobie to wyobraża? Zatrważająca jest całkowita nieznajomość istoty nowoczesnych mediów u szefa instytucji, która sama nie potrafi wdrożyć nowoczesnych metod głosowania.

 • adammichnikoff

  Oceniono 158 razy 132

  Brawo, pojawił się kandydat na stanowisko naczelnego idioty kraju bulandy

 • munaciello

  Oceniono 119 razy 111

  Szef PKW: "Samochód, pojazd może stać, ale z reklamą wyborczą nie może się przemieszczać".

  Rozumiem, że jutro i w niedzielę wszyscy poznaniacy zostawiają swoje pojazdy na parkingach i w garażach.

 • sqlwysyn

  Oceniono 112 razy 92

  Dziadziu, pierdzielisz. Facebook podlega prawu amerykańskiemu, bo tam są serwery.

 • rmr190

  Oceniono 97 razy 83

  Facet zidiocial kompletnie !!

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Wybory NA ŻYWO polecają