Jest nowy sondaż CBOS. PO dominuje nad PiS. Korwin ma tyle co SLD. Wybory do europarlamentu

osi
30.04.2014 16:52
A A A
Budynek europarlamentu

Budynek europarlamentu (Fot. ANDREAS PECHAR AP)

CBOS opublikował sondaż, według którego wybory do europarlamentu wygrałaby PO. Na drugim miejscu byłby PiS. Inne komitety wyborcze też nie są bez szans na dobry wynik. Nowa Prawica ma tyle samo zwolenników co SLD-UP. Nieco mniej zaś PSL i Polska Razem - podaje serwis 300polityka.pl.
Według sondażu na PO swój głos oddałoby 29 proc. wyborców, na PiS - 21 proc. Biorąc pod uwagę to, że 27 proc. ankietowanych deklaruje, że nie wie jeszcze, na kogo zagłosuje, pozostałe komitety też mają szanse na dobre wyniki - uważa serwis 300polityka.pl.

"Wśród nich najwięcej zwolenników mają obecnie kolacja SLD-UP oraz Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego (po 6% głosów). Nieco mniej sympatyków mają PSL oraz Polska Razem Jarosława Gowina (po 4%). Najmniej zdeklarowanych zwolenników zyskały w tym miesiącu Europa Plus Twój Ruch (2%) oraz Solidarna Polska Zbigniewa Ziobro (1%)" - podaje serwis.

CBOS: Frekwencja może być niższa niż przed 5 laty

300polityka.pl dodaje, że "w porównaniu z ubiegłym miesiącem największy przyrost głosów odnotowała PO (wzrost o 5 punktów procentowych) oraz Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego (wzrost o 2 punkty procentowe). Wzrósł także odsetek niezdecydowanych wyborców (również o 2 punkty). Nie zmienił się wynik Polski Razem Jarosława Gowina. Pozostałe komitety w porównaniu z deklaracjami z marca nieco straciły, w relatywnie największym stopniu koalicja SLD-UP oraz PSL (po 2 punkty straty)".

Tak swój sondaż komentuje CBOS: "Jedna trzecia Polaków deklaruje zainteresowanie wyborami do Parlamentu Europejskiego - to poziom zbliżony do tego sprzed pięciu lat. Tylko nieco większy odsetek chce iść na to głosowanie. W okresie kiedy przeprowadzano badanie, ponad jedna czwarta zdeklarowanych uczestników wyborów do PE nie znała jeszcze żadnego kandydata spośród startujących w ich okręgu wyborczym i, co więcej, deklarowała, że w ogóle nie jest tym zainteresowana".

"To więcej niż przed pięcioma laty, co może zapowiadać frekwencję niższą niż w 2009 roku. Wypowiedzi badanych wskazują, że trwająca właśnie kampania wyborcza przed wyborami do PE bywa przeciwskuteczna i na część Polaków działa zniechęcająco, bowiem w trakcie jej trwania - w porównaniu z ubiegłym miesiącem - wzrósł odsetek osób deklarujących, że na pewno nie pójdą na wybory" - informuje CBOS.

Chcesz na bieżąco dowiadywać się o najnowszych wydarzeniach? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE na Androida | Windows Phone | iOS

 • 53
 • 46
Komentarze (365)
Zaloguj się
 • cojamogewiedziec

  Oceniono 1094 razy 334

  Ludzie mają dość tej sielanki wylewającej się z TV, bo widzą jak świat wygląda za oknem i dlatego Korwin zdobywa coraz większe poparcie.

  Gratuluję i trzymam kciuki za Nową Prawicę!

 • twoj_proboszcz

  Oceniono 428 razy 196

  Mam nadzieje, że Ci którzy NIE popierają KNP skuszą się kiedyś na refleksje dlaczego ma poparcie powyżej 5% pomimo tego, że każde media mainstreamowe w Polsce, delikatnie mówiąc, szkalują prawice montując materiały w odpowiedni sposób, nagłaśniając afery nie mające znaczenia dla zwykłych ludzi.. nie mówię, że z polgądami JKM trzeba się zgadzać ale czasem oglądając TVP czy czytając GW, widzę zupełnie innego Korwina niż w rzeczywistości: jako kogoś zbliżonego bardziej do faszystów niż idei wolnościowych głoszonych przez prawice

 • rozbawiony0

  Oceniono 410 razy 188

  ale były by jaja jakby KNP miało zdolność koalicyjność za rok w parlamencie. I z PiS-em by mogli i z PO.

 • kikut5

  Oceniono 259 razy 177

  Śmiechu warte. Cytat:

  "Działalność CBOS jest współfinansowana z budżetu państwa w ramach części 16 – Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

  W 2012 dotacja podmiotowa dla CBOS wyniosła 3,2 mln zł. W ustawie budżetowej na 2013 zapisano na ten cel również kwotę 3,2 mln zł."

 • medalik111

  Oceniono 147 razy 107

  Zdecydujcie się w końcu na jedną wróżkę, bo nie wiemy jak mamy głosować, a najlepiej wprowadźcie notowania ciągłe jak na giełdzie.

 • vapor1

  Oceniono 198 razy 62

  Aaaaa nie zauwazylem, ze to CBOS. Czyli jak zawsze dwie prawidłowosci - świetny wynik PO i beznadziejny TR. Dziekuję za uwagę:)

 • returnofstinki

  Oceniono 543 razy 47

  Rzeczywiste poparcie dla parti w Polsce:
  Kongres Nowej Prawicy - 61%
  PO - 14%
  PiS - 14%
  SLD - 3%
  PSL - 3%
  Inne - 5%

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX

Wybory NA ŻYWO polecają