Wybory Prezydenckie 2010

Wybory wygrywa Bronisław Komorowski. Sztab marszałka w euforii

ps
20.06.2010 , aktualizacja: 20.06.2010 22:28
A A A
Sztab Bronisława Komorowskiego cieszy się z wygranej

Sztab Bronisława Komorowskiego cieszy się z wygranej (Fot. Wojciech Olkusnik / Agencja)

Według sondaży Bronisław Komorowski zdobył od 41 do 46 proc. głosów. Jarosław Kaczyński zdobył kilkanaście proc. głosów mniej - około 33 proc. Wysokim poparciem zaskoczył Grzegorz Napieralski - zdobył 12 proc. głosów.


Pierwsze wyniki sondaży wskazują na jasną wygraną marszałka Sejmu. Kandydatowi PO zabrakło zaledwie kilka procent głosów do wygrania wyborów w pierwszej turze.

Sondaż Homo Homini dla Polsatu wskazuje, że Bronisław Komorowski otrzymał 46,2 proc. głosów, Jarosław Kaczyński 32,8 proc., a Grzegorz Napieralski 12,4 proc.

Według sondażu OBOP dla TVP kandydat PO zdobył 41,2 proc., prezes PiS 35,8 proc., a lider SLD 13,4 proc.

Badanie SMG KRC dla TVN wskazuje z kolei, że na Komorowskiego głosowało 45,7 proc., na Kaczyńskiego 33,2 proc. a na Napieralskiego 14 proc.

Komorowski "szczęśliwy i spełniony"

- Są takie chwile w życiu polityka, kiedy można się czuć człowiekiem szczęśliwym i spełnionym - powiedział Bronisław Komorowski zaraz po usłyszeniu wyników wyborów - Dziękuję i proszę o więcej - dodał, a zgromadzeni członkowie PO skandowali: "Bronek, Bronek!".

Sztab prezesa PiS zareagował oklaskami i wiwatami. Zgromadzeni krzyczeli "Zwyciężymy!" i "Jarosław!". - Jest dobrze, będzie jeszcze lepiej - mówił Jarosław Kaczyński - Gratuluję Komorowskiemu pięknego wyniku, ale różnice miedzy nami są zasadnicze - powiedział, dodając, że "będą się z marszałkiem pięknie różnić".

Napieralski "czarnym koniem" wyborów prezydenckich

Zarówno Komorowski jak i Kaczyński pogratulowali dobrego wyniku Grzegorzowi Napieralskiemu, który zaskoczył kilkunastoprocentowym poparciem. Kilka tygodni temu sondaże dawały liderowi SLD zaledwie 3 proc. poparcia.

Napieralski podziękował wyborcom, którzy na niego głosowali i powiedział, że "wynik bardzo go cieszy i świadczy o tym, iż w lewicę warto inwestować". Przewodniczący SLD dodał, że trudno przebić się z niektórymi propozycjami, gdyż cały czas forsowano tezę, iż jedyną alternatywą dla wyborców są Kaczyński i Komorowski. Teraz to ci dwaj kandydaci stoczą przed drugą turą wyborów batalię o głosy Napieralskiego.

Pawlak, Olechowski i Korwin-Mikke poniżej 5 procent

Poparcie dla pozostałych kandydatów nie przekroczyło kilku procent. Według SMG KRC Korwin-Mikke ma 2,3 proc. głosów, a Pawlak - 1,8 proc. Dalsze miejsca zajęli: Andrzej Lepper z wynikiem 1,4 proc., Andrzej Olechowski (1,2 proc.), Marek Jurek (0,7 proc.), Kornel Morawiecki (0,1 proc.) i Bogusław Ziętek (0,1 proc.).

Według OBOP Janusz Korwin-Mikke dostał 3 proc. głosów, Waldemar Pawlak - 1,9 proc., Andrzej Olechowski - 1,6 proc., Marek Jurek - 1,3 proc., Andrzej Lepper - 1,2 proc., Bogusław Ziętek - 0,3 proc., Kornel Morawiecki - 0,2 proc.

Według badań Homo Homini dla Polsatu Pawlak otrzymał 2,5 proc., a Olechowski 2,3 proc. Janusz Korwin-Mikke otrzymał 1,9 proc. głosów, Andrzej Lepper - 1 proc., Marek Jurek - 0,9 proc. Bogusław Ziętek i Kornel Morawiecki otrzymali - według sondażu Homo Homini - zerowe poparcie.

"Wybory to nie nasza specjalność"

- Jak widać wybory prezydenckie to nie jest nasza specjalność - w ten sposób pierwsze sondażowe wyniki wyborów skomentował kandydat PSL Waldemar Pawlak.

Jeszcze przed godz. 20 Pawlak mówił, że liczy na dobry wynik, który będzie podstawą do budowania dobrej przyszłości dla środowiska politycznego skupionego wokół PSL.

Później, już po podaniu wyników, dziękował za pracę w kampanii i gratulował wyniku zarówno Komorowskiemu, jak i Kaczyńskiemu.

Tegoroczne wybory prezydenckie zaskoczyły wyjątkowo wysoka frekwencją. Na godzinę 17.00 zagłosowało według PKW 41,57% uprawnionych do głosowania. Według wstępnych szacunków frekwencja o godzinie 20 wyniosła od 52,3 do 58 proc. głosów.

Zobacz także
Komentarze (48)
Zaloguj się
 • abalys

  Oceniono 18 razy 12

  czas na jazgot kaczych wrzaskunów

 • filut69

  Oceniono 15 razy 9

  W pisowizji podają 40-35. Kłamią ka zwylke

 • dobredowcipy

  Oceniono 13 razy 9

  Miałem nadzieje że ktoś wygra już w I turze i skończy się ta cała szopka.
  --
  Uśmiechnij się: dobryzart.blox.pl

 • masakra_teksanska

  Oceniono 10 razy 8

  POdziękowania dla 14,4 mln idiotów, którym nie chciało się ruszyć dupy do wyborów.

  M_T

 • ergo12

  Oceniono 20 razy 8

  Brawo Bronku

 • macarthur

  Oceniono 8 razy 6

  dzięki temu że inteligencja wyruszyła na wakacje to jeszcze ta gnida Kaczyński będzie się miotał 2 tygodnie pod butem

 • tadjan

  Oceniono 8 razy 6

  a mnie jest smutno, że 1/3dorosłego społeczeństwa wierzy w to co im opowiada pisowski idiota i demagog. Źle to wieszczy na przyszłość...również nic nierobieniem przez PO z powodu debilnej opozycji. Będziemy sobie dalej dryfować 20, 40....lat, a może więcej.

 • 2martadela

  Oceniono 8 razy 6

  Komorowski wcale nie nie jest moim wymarzonym kandydatem; ale poniewaz i tak oprocz Kaczynskiego i Komorowskiego nie ma szans w tych wyborach, oddalam glos na Komorfowskiego wybierajac "mniejsze zlo"....pewnie nie pojde za to do nieba, ale co tam...

 • sebastian7_0

  Oceniono 12 razy 6

  Gratulacje!!! Tak trzymać! :-)))

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX