Debata: Zobacz, jak kandydaci odpowiadali na pytania dotyczące spraw społecznych [WIDEO]

REKLAMA
Zobacz pytania i odpowiedzi na wszystkie pytania.
REKLAMA

Pytanie: Czy zadowoleni jesteście z tego, jak funkcjonuje polskie państwo, chodzi mi przede wszystkim o bezpieczeństwo obywateli i zaufanie do instytucji, tych instytucji, które mają nam zapewniać bezpieczeństwo lub nas wspierać.

REKLAMA

Pytam o to w kontekście na przykład dwóch głośnych spraw. Niedawno okazało się, że zupełnie nagle odnalazły się 63 tomy akt w sprawie morderstwa Krzysztofa Olewnika. Kazimierz Olewnik od 2007 roku monitował na różnych szczeblach, różne urzędy o to, żeby odnaleźli te akta, ponieważ wiedział, że one istnieją, nie wiedział tylko gdzie są. Za każdym razem otrzymywał odpowiedź, że takich akt nie ma. Sześć dni temu mówił w TVP Info, kiedy nie wiedziałem gdzie się zwrócić, "wysłałem pismo do premiera Donalda Tuska, dostałem odpowiedź, która także mnie okłamywała - żadnych nowych akt, żadnych kolejnych dokumentów pan nie dostanie, bo ich nie ma. Gdzie jest rząd, kto zabezpiecza moje prawa konstytucyjne" - tak dramatycznie pytał pan Kazimierz Olewnik.

Druga rzecz, całkiem niedawna sprawa, to powódź. Mieszkańcy Sandomierza skierują pozew sądowy przeciwko rządowi, gdyż ich zdaniem rząd zaniedbał konstytucyjny obowiązek zabezpieczenia im bezpieczeństwa. Nie pogłębiono koryta Wisły, nie rekonstruowano wałów, a jeżeli robiono cokolwiek, to wbrew prawu melioracyjnemu. I drugi zarzut mieszkańców Sandomierza, że rząd nie zaplanował takich rozwiązań, żadnych rozwiązań dla przedsiębiorstw zniszczonych przez powód. Ci ludzie mówią: państwo źle działa, państwo jest fatalne, państwo jest słabe. Czy panowie podzielają ten pogląd, a jeżeli tak, to jakie mają zamiar podjąć działania żeby tę sytuację zmienić?

- Pierwsze pytanie: pytanie, na które każda odpowiedź jest zła - ocenił w redakcji Gazeta.pl politolog i publicysta Michał Szułdrzyński.

Komorowski:

REKLAMA

Bezpieczeństwo obywateli (B. Komorowski)

- Propozycja podania ręki:1:0 dla Komorowskiego - komentował Szułdyński propozycję podania sobie ręki marszałka Sejmu.

Kaczyński:

Bezpieczeństwo obywateli (J. Kaczyński)

REKLAMA

- Okulary - spodziewałem się, że Jarosław Kaczyński będzie miał dobre okulary - mówił o gadżecie Kaczyńskiego Sławomir Olejniczak, ekspert od wizerunku.

Pytanie: Zadaniem prezydenta jest wytyczanie pewnych kierunków. Polska zmierza w kierunku bardzo niebezpiecznym, wygląda na to, że fatalnym, w sensie demograficznym, Polska się wyludnia, rodzi się coraz mniej dzieci w Polsce, a młodzi ludzie mają coraz większe problemy ze znalezieniem się tutaj. W tej chwili trudno to oszacować, ale są miliony młodych ludzi, którzy musieli wyjechać na emigrację, w większości tam wykonują pracę poniżej swoich kwalifikacji, ponieważ nie mogą znaleźć sobie miejsca tutaj, u nas, w kraju. Chciałbym żeby panowie odpowiedzieli na takie pytanie: co zamierzacie zrobić, w jaki sposób wpłynąć na sytuację, żeby Polska się nie wyludniała, żeby młodzi ludzie widzieli tutaj, w Polsce szanse na swoje życie i na swoją pracę, mało tego, żeby młodzi ludzie z całego świata widzieli w Polsce kraj, w który warto zainwestować, w którym można szukać pracy, bo tutaj właśnie można coś wspaniałego zrealizować. W tej chwili to tak nie wygląda i grozi nam sytuacja, w której najlepsze nasze, najlepiej wykształcone pokolenie będzie trwale bezrobotne.

Komorowski: "Wyludnianie się" Polski, Polska dla młodych (B. Komorowski)

- Ładna, bezpośrednia reakcja Komorowskiego na wypowiedź Kaczyńskiego - tak ocenił pierwsze słowa marszałka Sławomir Sierakowski, publicysta i socjolog.

REKLAMA

Kaczyński:

"Wyludnianie się" Polski, Polska dla młodych (J. Kaczyński)

Pytanie: Będą mogli państwo polemizować w podsumowaniu, teraz pytanie z polityki społecznej. Polityka społeczna to polityka dialogu, budowanie porozumień, obaj panowie w swoich deklaracjach wyborczych mówią, pan mówi - zgoda buduje, czas zakończyć wojnę polsko-polską. Ja chciałam zapytać panów o konkrety, bo instytucje przez panów kierowane, czyli sejm przez pana marszałka Komorowskiego, czy rząd pana Jarosława Kaczyńskiego - nie były przykładem takiej harmonijnej współpracy z opozycją.

Panie marszałku, jak pan chce tą zgodę zbudować, skoro w sejmie się nie udało zbudować tej zgody i współdziałania, dlaczego pan toleruje na przykład Janusza Palikota, który z całym szacunkiem dla pana prezesa mówi o patroszeniu konkurenta, czy tak się buduje zgodę.

REKLAMA

Komorowski:

Wojna polsko-polska, współpraca z opozycją (B. Komorowski)

Pytanie: Teraz pytanie do pana Jarosława Kaczyńskiego, pan deklarował zmianę języka w tej kampanii, mówił pan o zakończeniu wojny polsko-polskiej, ja chciałam zapytać nie o słowa, a o gesty, jaki gest, symboliczny gest mógłby pan wykonać żeby rzeczywiście zakończyć tę wojnę polsko-polską, czy takim gestem byłoby na przykład pojednanie z Lechem Wałęsą, wyciągnięcie ręki do Lecha Wałęsy, z którym jest pan w sporze od bardzo wielu lat. I czy, gdy zostanie pan prezydentem, stanie pan na czele opozycji, będzie pan wetował rządowe ustawy.

Kaczyński:

REKLAMA

Wojna polsko-polska, współpraca z opozycją (J. Kaczyński)

Podsumowania

Kaczyński:

Podsumowanie: sprawa społeczne \

Komorowski

REKLAMA

Podsumowanie: sprawy społeczne

Pytania i odpowiedzi kandydatów [WIDEO] Sprawy społeczne | Gospodarka | Bezpieczeństwo i polityka zagraniczna | Finał

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory