Wybory 2011. SLD dramatycznie. Tusk zwycięzcą. Kto zyskał, kto stracił?

REKLAMA
Z pierwszych wyników sondaży wyborczych wynika, że największym przegranym tych wyborów jest SLD - ma niemal dwukrotnie mniejsze poparcie niż cztery lata temu. Wyniki PO, PiS i PSL są zbliżone do tych z 2007 roku. Trzecią siłą w nowym Sejmie może być nowa partia: Ruch Poparcia Palikota. Ale prawdziwym zwycięzcą jest Donald Tusk. Może odnowić koalicję z PSL a według pierwszych szacunków Platforma znów ma większość z PSL.
REKLAMA

REKLAMA

Janusz Palikot w tych wyborach zyskał najwięcej. Według badania TNS OBOP dla TVP i TVN jego nowe ugrupowanie ma 10,1 punktów proc. poparcia. Palikot, w poprzedniej kadencji poseł Platformy Obywatelskiej, stworzył od zera swoją partię i przebojem wrócił do Sejmu. Ma lepszy wynik niż PSL i SLD. Według wstępnych szacunków może liczyć na 39 mandatów w nowym Sejmie.

Platforma jak cztery lata temu

Platforma Obywatelska nieznacznie zyskuje. W wyborach w 2007 roku Platforma uzyskała poparcie 6 701 010 obywateli (41,51 punktów procentowych). Partia Tuska zdobyła w 2007 roku 209 mandatów. Taki wynik pozwolił Platformie na stabilną koalicję z Polskim Stronnictwem Ludowym. Teraz w sondażu OBOP PO ma 39,6 punktów procentowych. Tusk może być pierwszym premierem od 1989 roku, który będzie pełnił swój urząd przez dwie kadencje. Jego partia - według wstępnych szacunków - może liczyć na 212 mandatów w nowym Sejmie!

PiS bez zmian

Wielkim przegranym poprzednich wyborów było Prawo i Sprawiedliwość. Cztery lata temu na partię Jarosława Kaczyńskiego zagłosowało 5 183 477 wyborców (32,11 punktów procentowych). PiS, mimo że w 2007 roku przegrał wybory, miał więcej posłów (166) w parlamencie poprzedniej kadencji. Ale do Sejmu nie weszły - już mocno skonfliktowane z Jarosławem Kaczyńskim "przystawki" - LPR i Samoobrona. Teraz poparcie PiS spadło tylko nieznacznie - partia Kaczyńskiego ma 30,1 punktów proc. poparcia i może liczyć na 158 mandatów.

Ludowcy pewnie

Wygląda na to, że ludowcy (pamiętajmy, że nie znamy jeszcze wyników a jedynie pierwsze sondaże) nieznacznie zmniejszyli stan posiadania. W 2007 roku mieli 8,91 proc. poparcia oraz 31 posłów. Dziś (według sondażu OBOP) mają poparcie 8,2 głosujących i szanse na 27 posłów.

REKLAMA

Lewica dramatycznie

W porównaniu z 2007 rokiem dramatycznie straciło SLD. Partia Grzegorza Napieralskiego w 2007 roku miała niemal dwukrotnie większe poparcie - 13,15 proc. głosujących. Dawało to jej wówczas 53 posłów. Cztery lata w opozycji nie pomogły Sojuszowi. Sondaż OBOP daje mu zaledwie 7,7 punktów proc. a wstępne prognozy tylko 23 mandaty.

Pamiętajmy jednak, że to na razie porównanie sondażu OBOP z oficjalnymi wynikami PKW. Pierwsze dane Państwowa Komisja Wyborcza poda jeszcze dziś.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

TOK FM PREMIUM

REKLAMA
REKLAMA
Copyright © Grupa Radiowa Agory